Transpalet Nedir? Transpalet Ne işe Yarar?

Transpaletler; ağır yükleri kaldırabilen, kısa mesafede yük taşınmasında kullanılan, insan gücü ya da akülü veya motor seçenekleri ile çalışan bir araçtır. Özellikle ağır yüklerin taşınmasında kullanılır ve piyasada yer alan önemli iş makinalarındandır. Transpaletlerin kapasitesi, kullanılan alan ve yüke göre değişir. İki adet çataldan oluşur. Paletlerin üzerindeki boşluklara çatalların girmesi ve ardından bu çatalların yukarı doğrultuda kaldırılmasıyla yükleme tamamlanmış olur. Aslında transpaletler için, bir krikonun palet taşıma operasyonu için özelleştirilmiş halidir diyebiliriz. Bu arada krikonun tanımını da yapalım yeri gelmişken. Kriko, genellikle el ile çalıştırılan; ağır yükleri kaldırmak, basınç uygulamak ve malzemeleri desteklemek için kullanılan bir alettir. Transpalet için de özelleştirilmiş ya da niteliklendirilmiş kriko benzetmesini yapabiliriz. İtilerek değil çekilerek kullanılır. Üzerinde ani yük varken, hızlı dönüşlerden kaçınmak gerekir çünkü yükler devrilebilir. Palet yüksekliğinin minimum olması gereken düzeyi 100 mm civarındadır. Farklı ölçülerdeki paletler için kullanılan başka modelde transpaletler de vardır. Yani aslında transpalet seçimi tamamen ihtiyacınız ile doğru orantıdadır. Taşıma kapasitesinin üzerinde yükleme yapılması durumunda transpalet devrilebilir ve yük zarar görebilir.

Transpalet Ne işe Yarar?

Transpalet ne işe yarar sorusunun yanıtı ile devam edelim. Transpaletler yalnızca yük taşımak için kullanılır; insan taşıma aracı değildir. Paletlenmiş tek parça yüklerin, düz bir zeminde taşınmasına olanak sağlar. Burada önemli olan zeminin pürüzsüz olmasıdır, engebeli arazilerde kullanıma uygun değildir; yüklerin devrilmesine ve zarar görmesine neden olabilir çünkü bu durum. Transpalet kullanım alanları genelde kapalı ya da açık alan içerisinde bulunan kısa mesafelerdir. Kısa mesafelerde yükleri kaldırır ve taşır. Bir anlamda yükleme-boşaltma makinasıdır da diyebiliriz. Manuel olarak hareket ettirilir. Kullanılan fabrika ya da iş alanına göre transpalet seçimi yapılır. Fabrikalarda yüklerin taşınması, depolanması, istiflenmesi ya da sevk edilmesi gibi işlemlerin yapılmasında güvenli ve hızlı çözümler sunar. İnsansız taşıma araçlarından değildir, insan gücü ile çalışır bunu da notlarımıza eklemiş olalım.

Transpalet Nasıl Kullanılır?

Yatay taşıma için tasarlanmıştır. Pratik ve ekonomik çözümler sunan transpaletler farklı boy, ağırlık ve yük kaldırabilecek şekilde dizayn edilmiştir. Hidrolik pompanın gücüne ve çatal kaldırma parçasının direncine bağlı olarak 500 kg’dan 4 ya da 5 yona kadar manuel kaldırma ve taşıma olanağı sunabilir. Canlı taşıma amacıyla kullanımı uygun değildir. Genellikle motorlu transpalet modellerinde oturma yeri ya da operatörün ayakta durarak aracın kontrolünü sağladığı yerler vardır. Tek kişinin transpalet üzerinde durmasına ve aracı komuta etmesine olanak sağlar. Transpalet operatörleri gerekli eğitimlerden geçmiş ve alanında uzman isimler olmalıdır. Araç basit bir iş makinesi gibi görünse de yeterli bilgi sahibi olmayan insanların kullanması, iş güvenliği bakımından uygun değildir. Transpalet fiyatları ürünün markasına, modeline, türüne, malzeme kalitesine, tekerlek yapısına ve hidrolik gücüne göre değişiklik gösterir.

Transpalet Bölümleri Nelerdir?

Yüklerin profesyonel olarak taşınmasını sağlayan transpaletler 3000 kg’a kadar taşıma kapasitesine sahiptir. Bu taşıma kapasiteleri, makinanın türüne ve modeline göre değişiklik gösterecektir elbette. Üç fonksiyonlu güvenlik kontrolü, kaldırma, yürütme ve indirme gibi özellikleri vardır özellikle hassas yüklerin taşınması için de idealdir. Transpaletler genellikle elektrikli transpalet ve hidrolik transpalet olarak iki bölüme ayrılır. Elektrikli olanların kapasitesi 5000 kg’a kadar çıkar. Motorları daha az enerji tüketir ve çok fazla bakım gerektirmez. Hidrolik transpaletler ise 2500 kg’a kadar çıkabilir. Maksimum kaldırma yükseklikleri genelde 200 mm civarıdır. Hidrolik transpaletlerin alamet-i faikası az kol hareketi ile hızlı kaldırma işlemini gerçekleştirebilmeleridir.

Transpalet Şartnamesi Nedir?

Forklift makinaları, vinçler, konveyörler gibi iş makinaları beraberinde bazı bakım ve kullanım şartlarını getiriri. Transpalet bakım, kullanım ve onarım için mutlaka kullanım kılavuzundaki talimatları dikkatle okuyun. Burada en önemli ve hatta çoğu zaman atlanılan şeylerden biri aracın bakımı. Normalde transpalet bozulup neredeyse iş göremez hale geldiğinde geç kalınmış müdahaleler yapılır. Bu müdahale hem zamandan hem maliyetten yana sizi üzebilir. Bunu önlemek için arıza olsun ya da olmasın makinanın bakımını düzenli olarak yapmanız önerilir. Bakımlar günlük, aylık ve yıllık olarak değişiklik gösterir. Bakım ve onarıma dair tüm detaylar için kullanım kılavuzunda yazan talimatları okumanızı tavsiye ederiz.

Yazımızın en başında da yer verdiğimiz üzere transpalet çeşitleri ve transpalet kullanım alanları tamamen ihtiyaca ve kullanım alanına yöneliktir. Kapasitesinin üzerinde yük bindirmek, arızalanmalara ve dahası kazalara yol açabilir. Transpalet modellerimiz hakkında tüm teknik detaylar için linke tıklayın.

https://www.makliftsan.com.tr/urunler/istif-makinalari/transpaletler