Teleskopik Forklift (Telehandler) Nedir?

Teleskopik Forklift (Telehandler) Nedir?

Telehandler, telehantır, telehander, teleskopik yükleyici, teleskobik ya da monito gibi kelimelerin de telaffuz edildiği ancak asıl anlamı teleskopik olan bir forklift çeşididir. Teleskopik forklift için aslında forklift ve vinç karışımı tanımını kullansak yanılmış olmayız. Teleskopik forklift, uzatma mesafesi 4 ila 30 metre arası olan çok işlevli bir iş makinasıdır. Ağır yükleri taşır ve nakliye eder. Çeşitli ataşmanlar kullanılabilir ve bu ataşmanlar sayesinde bu ekipmanı yük kaldırma aracı, sepetli vinç, traktör, tekerlekli yükleyici, nokta dönüşlü yükleyici ya da vinç olarak da kullanmanız mümkündür. Aslında birden fazla makinanın tek bir araçta toplanmasıdır da diyebiliriz. Ayrı ayrı makinalar kullanmak yerine, tek bir teleskopik forklift kullanmak genellikle daha avantajlıdır. Teleskopik forklift, beraberinde şu avantajları getirir;

·  Ağır yükleri yükseğe ve uzağa taşıyabilme imkânı

·  Farklı yüklerin güvenle ve hızlı bir şekilde taşınabilmesi

·  İtme-çekme gibi işlemlerin kolayca yapılması

Teleskopik Yükleyici Nedir?

Teleskopik yükleyici bir anlamda forklift gibidir ancak araçları teleskopik ya da eklemli bomun çok yönlü olması sayesinde bir forkliften daha fazlasıdır diyebiliriz. Endüstri alanında bir teleskopik yükleyicinin en yaygın ataşmanı palet çatallardır. Yükleri, erişilmesi zor ve yüksek yerlere taşır. Tarım alanında ise teleskopik yükleyicinin en yaygın ataşmanı kepçedir. Uzatılabilir kolu sayesinde çok yükseklere erişebilir. Teleskopik yükleyicinin tasarlanma amacı birden fazla paletli malzemeyi yükseğe ulaştırmaktır. Makinenin ön kısmında dengeleyiciler ve ayak seti vardır böylelikle yapılan her operasyon hızlı olduğu kadar güvenlidir de. Burada esas yük “dengeleyici”dedir aslında. Bu dengeleyiciler sayesinde makinenin yer çekim noktası, makinenin ön kısmından uzağa doğru hareket eder böylece devrilme gibi riskler yaşanmaz.

Teleskopik Forkliftlerin Avantajları Nelerdir?

Yukarıda saydığımız maddeleri açalım şimdi. Teleskopik forkliftlerin en önemli özelliklerinden biri yükleri çok yükseğe ve uzak mesafeye taşıyabilmesi.

1 - Teleskopik forkliftler ağır yükleri uzağa taşıyabilir

Teleskopik forklift uzatılabilir kola sahiptir. Bu kol sayesinde erişilmesi güç yerlere güvenli ve kolay bir ulaşım sağlar. Tek bir malzemeyi çatı gibi yüksek bir yere konabilir ancak söz konusu çoklu malzemeler ile bunun için teleskopik forklifte ihtiyaç duyulur. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, teleskopik forkliftin kolu tamamen uzatılmış ise buradaki kaldırma gücünü göz önünde bulundurmak. Güç artarsa ya da kol uzarsa, buradaki gerişim artar. Kol ne kadar uzun olursa ağırlık taşımak bir o kadar zor olur. Bu nedenle makine tam kol uzunluğunda kullanılacaksa ağırlığın da ona göre ayarlanması gerekir.

2 - İşlevi, sadece palet kaldırmakla sınırlı kalmaz

Teleskopik forklift, sadece palet kaldırmak için değil çok amaçlı bir iş makinasıdır. Makinaya takacağınız çeşitli ataşmanlar ile çok amaçlı bir ürüne sahip olmuş olursunuz. Standart olarak teleskopik forkliftte palet üzerinde çatallar vardır. Bu çatallarla malzeme kaldırabilir ya da taşıyabilirsiniz. Kelepçeleri kullanarak, balyaları kaldırabilirsiniz. Aynı zamanda kelepçe ile toprak da taşıyabilirsiniz ki bundan üst satırlarımızda bahsetmiştik; tarım alanında kullanılan teleskopik forkliftler en çok toprak taşımada kullanılıyor.

3 - İtme – çekme gibi işlemler kolayca yapılabilir

İtme çekme gibi işlemlere daha çok tarım sektöründe rastlıyoruz. Doğru ataşmanlar aracılığı ile itme – çekme gibi operasyonlarda da güvenle kullanılır.

4 - Hem forklift hem vinç bir arada

Teleskopik forkliftlerin en önemli özelliklerinden biri hem forklift hem vinç olarak kullanılabilmesi. Çeşitli ataşmanların ilave edilmesi ile bir anda yükleyici (loder), forklift, araç üstü sepetli vinç, manlift (personel yükseltici) ve hatta yer süpürme aracı olarak bile kullanılabilir. Teleskopik forklift araçlarının tercih edilmesinin en önemli nedenlerinden biri düşük yakıt tüketimine sahip olması. Böylece birden fazla işi tek kalemde yaparken aynı zamanda hem paradan hem zamandan tasarruf sağlamanıza da olanak sağlıyor. Düşük yakıt kazancının yanı sıra, her türlü arazi şartlarına uygun çalışabilmesi de teleskopik forklifti tercih sebebi yapıyor. 4X4 arazi sürüşüne sahip bu nedenle arazi şartları ne olursa olsun güvenli ve hızlı bir hizmet sağlıyor. Özellikle tarım alanında tercih edilmesinin nedenlerinden biri de zemin koşullarına karşı gösterdiği direnç.

Forkliftler hakkında daha detaylı bilgi için blog sayfamızı ziyaret edebilir ve devamında aşağıdaki linke tıklayarak Makliftsan Forklifler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Blog Link: https://www.makliftsan.com.tr/blog

Forklift Link: https://www.makliftsan.com.tr/urunler/forkliftler