Personel Yükseltici (Manlift) Platform Nedir? Ne işe Yarar?

Personel Yükseltici (Manlift) Platform Nedir? Ne işe Yarar?

Bu yazımızda yine pek çok telaffuzu olan ancak tek bir anlam taşıyan bir iş makinasına rastlıyoruz; manlift, menlift, yükseltici, makaslı platform, makaslı yükseltici gibi kullanımları olan personel yükseltici platformlardan bahsedeceğiz size. Aslında personel yükseltici platform için günlük hayatımızda sık sık karşılaştığımız bir iş aracı diyebiliriz çünkü sadece inşaatlarda değil AVM’lerde, plazalarda ve daha pek çok yerde karşımıza çıkıyor. Peki personel yükseltici platform yani manlift nedir? Manlift, makaslı bir platformdur; bu platform sayesinde personeller belirli bir yüksekliğe çıkar ve çalışmalarını bu yükseklikte gerçekleştirebilir. Tabi akla ilk gelen bu kadar yüksek bir platformun güvenli olup olmadığı sorusu olabilir. Personel yükseltici platformlar da tıpkı diğer iş makinaları gibi güvenlidir ancak güvenlik talimatına uygun davranılırsa elbette. Kullanım kılavuzları ya da güvenlik talimatları herkes tarafından kusursuz olarak yerine getirilemeyebiliyor ne yazık ki. Özellikle konu iş olduğu için çoğu iş veren aslında daha düşük maliyetle, daha hızlı iş yapmayı ön planda tutuyor olabilir. Ancak içinde “can” bulunan her makine kusursuz kullanımı gerektirir. Personel yükseltici platform çok yükseklere çıktığı için elbette kendi içinde riskler barındır ancak güvenlik koşulları tam anlamıyla yerine getirildiğinde ve hızın “güvenlik” ile harmanlandığı çalışma sahaları oluşturulduğunda herhangi bir risk taşımayacaktır. Manlift kazalarını önlemek için mutlaka manlift operatör belgesi olan kişiler tarafından kullanılmalıdır. Yükseklikten bahsetmişken. Personel yükseltici platformlar, manlift markalarına göre değişiklik gösterir ki buna manlift ölçüleri de dahildir. Manlift ölçüleri, manlift markasına göre çeşitlenebilir elbette teknik özelliklerine ve kullanım alanına göre de. Genellikle 8 ila 22 metre yüksekliğe çıkabilirler. Platform boyutları 3 m ile 5 m arasında değişkenlik gösterebilir. Uzama ve kısalma özelliğine bağlı olarak da manlift ölçüleri çeşitlenebilir. Genişlikleri genelde 1 m ila 1,5 m aralığında olabilir.

Manlift Ne işe Yarar?

Çıkması güç olan yerlere, personelinizin güvenle çıkmasını sağlayan personel yükseltici platformlar hem güvenle iş yapmanızı sağlar hem de işlerinizi kolaylaştırır. Platform çeşitlerinden az sonra bahsedeceğiz ancak öncesinde kullanım alanlarına ve ne işe yaradığı konusuna değinelim. Personel yükseltici platformlar yapılacak işlerin çeşitliliğine göre ayrılır. İç mekânda bir çalışma gerçekleştirecekseniz akülü platformlar kullanılır, engebeli alanlar için ise dizel makaslı platformlar yaygın olarak kullanılır. Peki bu her yerde karşımıza çıkan personel yükseltici platformlar ne işe yarar, faydaları nelerdir? Bunları birkaç madde ile özetleyelim.

·         Malzemelerin sökme ve montaj işlerinde kullanılır.

·         Daha uzak mesafelere ulaşmak aynı zamanda yükseğe çıkmak için tercih edilir.

·         İşinizi yapmanıza engel teşkil eden bir yeri aşmak ya da ulaşmak için…

·         Kapalı olsa da yüksek bir mekânda güvenle çalışmak için kullanılır

·         Dış cephe temizliklerinde örneğin çok katlı plazaların dışarıdan camlarını temizleyebilmek için kullanılır.

·         Sadece inşaat, bina temizliği ve benzeri gibi işlerde kolaylık sağlamakla kalmaz aynı zamanda çevresel amaçlar ile de kullanılır. Örneğin ağaç budamak için personel yükseltici platformdan destek alınabilir.

·         Binanın sadece temizliğini yapmak için değil aynı zamanda binayı boyamak ya da çatıları tamir etmek için de kullanılabilir.

Personel yükselticiler sadece bir iş sektöründe değil pek çok alanda karşımıza çıkan çok amaçlı iş makinelerindendir ve bu özellikleri ile her iş kolunda tercih edilir.

Manlift Kiralama

Manlift nasıl temin edilir sorusunun yanıtı ile devam edelim. Personel yükseltici platformlar genellikle kiralanır. Elbette depolama ve AVM’ler gibi sirkülasyonun çok olduğu yerlerde satın alma yolu ile de temin edilebilir. Ancak makinenin periyodik bakımı, sigortası, kaskosu, evrakları, operatör seçimi, operatör belgesi derken ortaya biraz maliyetli bir tablo çıkabilir. Bu maliyeti önlemek ve daha az gider sağlamak için genellikle kiralama yolu tercih edilir. Manlift markaları, teknik özelliklere göre değişir öncelikle dikkat etmeniz gereken nokta ne için kullanacağınızı kararlamanız. Büyük olursa çok işe yarar mantığı iş makinelerinde geçerli olmuyor ne yazık ki. Bunun en iyi örneğini forklift kazalarında anlatmıştık; doğru alanda kullanılmayan forkliftler kazalara neden olabiliyor. Forklift alırken nelere dikkat edilmesi ile ilgili kaleme aldığımız blog yazımızı okumak için tıklayın. https://www.makliftsan.com.tr/blog/forklift-alirken-nelere-dikkat-etmek-gerekir

Manlift Çeşitleri Nelerdir?

Manlift personel yükseltici makineler birkaç gruba ayrılır. İçlerinde en bilinenleri; sepetli manlift, ahtapot manlift, eklemli manlift, makaslı manlift, örümcek manlift, teleskopik manlift diyebiliriz. Elbette dikey manlift, paletli manlift, elektrikli manlift, dar şasi ve geniş şasi olmak üzere daha pek çok çeşidi de mevcuttur. En bilenenlerinden biri makaslı platformdur ki zaten yazımızın başında da belirttiğimiz üzere personel yükseltici platform kısaca makaslı platform olarak bilinir.

1 - Makaslı Platformlar

Akülü ve dize olmak üzere iki türde motor çeşidi vardır ancak dar şasi, geniş şasi, mini makaslı ya da kendinden sürüşlü çeşitleri de mevcuttur. Makaslı platformlar dikey platformlardır. Maksimum yükseklikte hizmet verirler ve ileri geri manevraları vardır.

2 - Teleskopik Platformlar

Dizel motorlu olan personel yükseltici platformlarından biridir. Direkt yatay ve uzunlamasına yükselebilir ve güvenli bir çalışma ortamı sağlar. Platform olarak eklemli platformun özelliklerini andırır ve benzer detaylara sahiptir ancak elbette farkları vardır.

3 - Sepetli Patformlar

Araç üstü sepetli platformlardır. Kamyonet ya da buna benzer araçların üzerine monte edilir. Bundan dolayı sepetli platform olarak anılırlar. Hızlı bir ulaşım modelidir.

Personel yükseltici platformlar yani diğer bir deyişle manliftler; kullanım alanlarına, işlevlerine ve teknik özelliklerine göre farklılık gösterir. Makliftsan personel yükseltici platformlar, zamanı “güven” ile doğru yönetmenize olanak sunar. Maklift modellerimiz için linke tıklayın.

https://www.makliftsan.com.tr/urunler/personel-yukselticiler