Oturmalı Forklift mi Yoksa Ayakta Kullanılan Forklift mi? En İyisi Hangisi?

Oturmalı Forklift mi Yoksa Ayakta Kullanılan Forklift mi? En İyisi Hangisi?

Forklift çeşitlerini ele alırken birçok forklift tipinden bahsettik; dizel forklift, elektrikli forklift, LPG’li forklift gibi. Sonra lastik seçimlerine geldik ve forklift lastik çeşitlerini inceledik; dolgu lastikli forklift ya da havalı lastik forklift. Forklift tiplerini incelerken bir başka noktaya değineceğiz bugün. Forklift operatörleri için forklift kullanımında iki seçenek var. Bunlardan biri forklift’i oturarak kullanmak diğeri ise forklift’i ayakta kullanmak. Forklift operatörü için güvenlik talimatlarını daha önceki blog içeriklerimizde ele almıştık.

Yazımızı okumak için TIKLAYIN.

https://www.makliftsan.com.tr/blog/forklift-operatorleri-icin-guvenlik-ipuclari

Bu sefer işe hem güvenlik hem de verimli çalışma katıyoruz ve çok merak edilen konulardan birine değiniyoruz. Oturarak kullanılan forklift mi daha verimlidir yoksa ayakta kullanılan forklift mi? Birçok depo operatörü, geleneksel oturaklı forklift’in, ayakta olana göre daha verimli olduğu görüşünde. Bunun içinde elbette emniyet kemerinin takılı olmasının, operatörün bir kabin içinde olmasının verdiği güvence de olabilir elbette. Forklift satın almadan önce dikkat edilmesi gereken birkaç nokta var. Bu yazımızda bu noktalardan bahsedeceğiz. Öncelikle sorulması gereken sorular ile başlayalım. Forklift satın almadan önce aşağıdaki sorulara verdiğiniz yanıtlardan emin olun ve bir fizibilite çıkarın.

  • ·Operasyonel alanınızın doğası nedir? Yani yüzey tipi, trafik paternleri, yol mesafeleri ve benzeri gibi detaylarda neler yer alıyor iyice kontrol edin.
  • ·Manevra yapmak için uygun bir çalışma sahanız mı var? Örneğin koridorlarınız dar mı yoksa geniş mi? Kapı girişleriniz forklift’in manevralarına uygun mu?
  • ·Forklift operatörü uzun mesafeli ya da çok sayıda kısa ve uzun süreli bir çalışma mı yapacak? Yani operatör sürekli uzun mesafe mi gidecek yoksa kısa sürede çok mu çalışacak?
  • ·Eğer oturma modeli forklift alırsanız forklift operatörünün daha verimli çalışacağını mı düşünüyorsunuz?
  • ·Günlük iş kapasiteniz kaç saatlik çalışmalar gerektiriyor?

Bu sorulara verdiğiniz yanıtlar cebinizde dursun. Şimdi konuyu her iki açıdan ele alacağız. Öncelikli olarak oturarak kullanılan forklift’lerden bahsedelim.

Oturarak Kullanılan Forklift’ler;

Forklift üreticileri artık operatör konforuna ve üretkenlik üzerindeki etkilerine odaklanıyor. “Mutlu bir operatör aynı zamanda üretken bir operatördür” mantığı ile işleri yürütüyor. Hal böyle olunca üreticiler için çalışan mutluluğu ön planda oluyor. Çalışan ne kadar mutlu ve rahat ise iş verimliliği ve üretkenlik de bir o kadar artıyor. Bu noktada oturmalı forklift kullanımının daha fazla olduğunu söylemek mümkün. Sürücü konumu operatörün manevraları daha rahat yapmasına ve aynı zamanda takılan emniyet kemeri ile kendini daha rahat hissetmesini sağlıyor. Oturmalı forklift’ler 3 tekerlekli ya da 4 tekerlekli olabilir. Forklift operatörü araçtan çok sık inmiyorsa genellikle oturmalı forklift modeli tercih edilir. Oturarak kullanılan forklift’lerin tekerlek yükü daha düşük olabilir. Daha hızlı hareket edebilirler. Çok fazla manevra gerektiren çalışma sahaları için uygundur.

Ayakta Kullanılan Forklift;

Ayakta kullanılan forklift, oturarak kullanılan forklift’e oranla daha kısa bir kafa uzunluğuna sahiptir. Bu da operatöre dar alanlarda daha rahat manevra imkânı sağlar. Eğer dar koridorlar varsa, gidip gelinecek mesafe kısa ise ayakta kullanılan forklift tercih edilebilir. Çok işlevli tutma kolu sayesinde manevralar hızlı bir şekilde yapılabilir. Çatal uzunlukları değişebilir ve çeşitli yüksekliklerde çalışma imkânı vardır.

Kısa bir özet geçmek gerekirse forklift seçimi tamamen çalışma alanınıza ve taşınacak malzemeye göre değişkenlik gösterir.

  • ·Oturarak çalışılan forklift’ler operatör için daha rahattır. Forklift uzun süre kullanılacaksa ideal olan oturmalı forklift’tir diyebiliriz. Genelde 3 tekerlekli olan kullanılır.
  • ·Ayakta olan forklift küçük ve dar alanlarda daha rahat çalışır. Dik kaldıraçlar aynı zamanda iyi görüş açısı ve gelişmiş dönüş yarı çapı sağlar. Ayakta olarak sürülen forklift’in en büyük dezavantajı ise tüm iş yüklerini kaldıramamalarıdır.