LPG’li Forklift’lerin Dezavantajları Nelerdir?

LPG’li Forklift’lerin Dezavantajları Nelerdir?

LPG’li forklift, gazlı forklift ya da tüplü forklift; aslında hepsinin kullanımı aynı sadece ismi farklı. İnsanların kaldıramayacağı ya da kaldırmakta zorlanacağı eşyaların kaldırılmasını, düzenlenmesini sağlayan iş makinalarına forklift adı verilir. Genellikle paletler yardımıyla yüklerin kaldırılması sağlanır; forklift’in ön tarafında bulunan çatal kısmı ile yükün altına makine ile girilir ve kaldırma işlemi yapılır. Forklift makinasının ne demek olduğunu “Forklift nedir?” isimli blog yazımızda detaylıca ele almıştık.

Yazımızı okumak için TIKLAYIN.

https://www.makliftsan.com.tr/blog/forklift-nedir-ne-ise-yarar

LPG Forklift’lerin Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

LPG’li forklift’lerin avantajları ile başlayalım yazımıza. Egzoz emisyonu dizel kadar olmayan LPG’li forklift’lerin kapasiteleri diğerlerine oranla biraz daha düşüktür diyebiliriz. Hem iç hem dış mekanlarda kullanıma uygundur. LPG tankı olarak normal mutfak tüpleri de kullanılabilir. Eğer standart bir tüp kullanacaksanız bu durumda tüpün içindeki gazın ortalama %25’lik oranı boşaltılamaz çünkü tüp yatık haldedir. Özel forklift tankı kullanmanız, tüpten tam verim almanıza olanak sağlayacaktır. Ekonomik çalışma, dayanıklılık ve üretkenlik sağlar. Yüksek güç üreten motorlara ve düşük yakıt tüketimine sahiptir. Operatöre konforlu, rahat ve verimli bir çalışma ortamı sunar. Ergonomik yapısı vardır böylece kullanımda kolaylık sağlar. LPG olunca forklift’lerin tehlikeleri de girer elbette devreye. Her ne kadar avantajları ile göz doldursa da dezavantajlarıyla da dikkat edilmesi gereken forklift çeşitlerinden biri olarak karşımıza çıkar. Peki LPG’li forklift’lerin ne gibi dezavantajları vardır şimdi gelin bunlara bir göz atalım.

1 - LPG’li forklift’lerde yaşanan en büyük sıkıntılardan biri kullanım alanı. LPG’li olduğu için yeterli havalandırması olmayan işletmelerde kullanıma uygun değildir. Kullanımının rahat oluşu sebebiyle pek çok işletme tarafından tercih edilen forklift’ler arasında olsa da beraberinde pek çok sıkıntıyı da getirebilir bu nedenle kullanım alanı ilk ve en önemli maddedir. Kabul edilebilir tesis havalandırması olan işletmelerde dahi LPG forklift’leri çalışanlarda baş ağrısı ve beraberinde birtakım yan etkiler meydana getirebilir. Bu nedenle önemli şartlardan biri tesisin havalandırma sisteminin kontrol edilmesi ve LPG’ye uygun olup olmadığına bakılmasıdır diyebiliriz.

2 - Bakım maliyeti konusunda çok da verimlidir diyemeyiz. LPG’li forklift’ler, elektrikli veya dizel yakıtlı seçeneklerle karşılaştırıldığında tipik olarak çalışma saati başına en yüksek bakım maliyetine sahiptir. Bakım, her bir forklift için önemlidir zira sadece makinanın ömrünü uzatmakla kalmaz uzun vadede maliyet bakımından da kara geçmenize olanak tanır. Ancak LPG’li forklift’lerin diğer forklift çeşitlerine oranla biraz daha bakım maliyetinin yüksek olduğu bilgisini de satır aralarında verelim.

3 - Elbette herkesin aklına gelen ve en büyük endişelerden biri de “patlama” korkusudur. LPG’li forklift’lerde sızıntı olabilir, gaz kaçağı olabilir ve bu nedenle patlama riski oluşturabilir. Bu nedenle ekstra bakım ve dikkat gerektirir.

4 - LPG’li forklift’ler sessiz ve kendi halinde çalışan forklift araçlarından değildir. Aksine diğerlerine oranla daha gürültülüdür bu nedenle çalışanların üretkenliğini etkileyebilir. Sürekli yüksek sesle çalışan bir makina, sahadaki konsantrasyonu etkileyebilir.

5 - LPG yakıtının yanması ve motorun kullanım ömrü boyunca yüksek bir devirde çalışmasını göz önünde bulundurursak LPG’li forklift’lerin kullanım ömrünün diğer forklift’lere oranla biraz daha az olduğu sonucuna varabiliriz.

6 - LPG yakıt depolarının değiştirilmesi zordur çünkü ağırlığı fazladır. Forklift’in yaklaşık 6 saatte bir değiştirilmesi gerekir. Silindirler yanlış kullanılırsa yaralanmalara yol açabilir.

7 - LPG ile çalıştığını düşünürsek sıcaklıklarla doğrudan etkili olduğunu söyleyebiliriz. Yakıt regülatörleri donabilir bu da forklift’in çalışma performansını etkiler. Aşırı soğuk havalarda çalışırken sıkıntı yaşama olasılığınız yüksektir.

8 - LPG’li forklift’ler daha düşük güce sahiptir. Bu nedenle diğer forklift çeşitlerine göre daha az saatte daha az ürün taşıyacaktır. Bu da karşımıza zaman kaybı olarak çıkabilir. Az paletli işler için kullanacaksanız bir sorun teşkil etmez ancak aşırı yükleme yapacaksanız ve bunun için zamanla yarışıyorsanız LPG’li forklift alırken iki kere düşünmenizi öneririz.

LPG’li Forklift Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

LPG’li forklift’ler yukarıda belirttiğimiz gibi hem avantajları hem dezavantajları olan iş makinalarıdır. Her dezavantaja rağmen, avantajları daha ağır basıyorsa ve sizin işinizi tam olarak karşılayan iş makinası LPG’li forklift ise bu durumla aşağıdaki güvenlik önlemlerine dikkat etmenizde yarar var.

  • · Forklift’in bakımını düzenli olarak yaptırın. Bakım için makinanın bozulmasını beklemeyin; kullanım talimatında yer alan periyodik bakım takvimlerine mutlaka uyun.
  • ·Forklift’i çalıştırmadan önce sızıntı kontrolü yapın. Bir önce iş bitiminde tüm kontrolleri yapmış olsanız dahi her seferinde çalıştırmadan önce yeniden kontrolünü gerçekleştirin.
  • ·LPG’li forklift kullanacaksanız, işletmenizin sahasına uygun olup olmadığını kontrol edin. Yeterli havalandırma sisteminin bulunmadığı dar alanlarda LPG’li forklift kullanıma uygun değildir.
  • ·Forklift’i mutlaka forklift operatör ehliyetine sahip kişilerin kullanmasına izin verin. Özellikle LPG forklift kullanımı konusunda yeterli eğitime sahip olan forklift operatörlerinin kullanması hayati önem taşır.
  • ·Forklift’in kullanılmadığı zamanlarda, forklift üzerindeki LPG tüpünün vanasını kapatın. Böylece olası sızıntıların bir nebze de olsa önüne geçmiş olursunuz.
  • ·Boş LPG tüplerinin depolandığı alanlarda yangın güvenliğine ekstra özen gösterin. Bu alanlarda yangın güvenlik sistemlerinin her zaman devrede olup olmadığını kontrol edin.