İstif (İstifleme) Makinası Nedir? İstif Makinası Ne işe Yarar?

İstif (İstifleme) Makinası Nedir? İstif Makinası Ne işe Yarar?

İstif makinası, palet istifleme makinası ya da istifleme makinası olarak isimlendiren araçlar, yük taşımak ve istif yapmak amacı ile kullanılır. İş sektöründe konu iş makinaları olunca iki önemli madde karşımıza çıkar; güvenlik ve hız. Paletler, balyalar, kâğıt rulolar derken çoklu malzemeleri taşımak bazı güvenlik tedbirlerini de beraberinde getirmelidir şüphesiz. İşte aradığımız hem güvenlik hem hız faktörlerinin bir arada olduğu iş makinalarından biri istif makinalarıdır. Kullanıcının yaya olarak kullandığı, insan gücüyle çalışan bir araçtır. Ağırlıklı olarak depo içlerinde kullanılır. Forkliftlerin giremediği, dar alanlarda daha rahat manevra sağlar. Bu arada yeri gelmişken şu detayı da paylaşalım; eğer çok dar alanlarda çalışılması gerekiyorsa dar koridor forkliftler ile işinizi güvenle yapabilirsiniz. İstif makinasının yetmeyeceği, forklift gerektiren ancak dar koridorlarda çalışılması gereken durumlar için ideal olabilir. İstif makinası ile devam edelim. Özellikle depo içlerinde kullanılır. İstif yapılan yerlerde genellikle raflar bulunur. İstif makinalarının çalışma prensipleri temiz ve düzgün zeminlerdir. Engebeli yüzeylerde ya da yerde makinanın hareketini engelleyecek pütürlerin olduğu zeminlerde görevini yerine getiremez. Genellikle operatör koltuğu bulunmayan ve ayakta kullanılan ekipmanlardır. İstif makinası fiyatları forkliftlere oranla daha uygundur diyebiliriz. Forklift makinası ile istif makinası arasındaki farklardan biri; istif makinasının dışarıda kullanıma uygun olmaması. Forklift makinası bazı dış mekanlarda da kullanılabiliyor, trafik hariç tabi. Bir diğer fark ise yük kaldırma bindirmede çıkıyor karşımıza. Forkliftler kamyonlara yük indirip bindirebilirken, istif makinasının böyle bir işlevi bulunmaz. İstif makinası 2 ton ile sınırlı değildir çok daha yüksek rakamlara çıkabilir bu makinanın kaldırma kapasitesine göre farklılık gösterir. İstif makinasının taşıma kapasitesi 45 – 50 tona kadar çıkabilir. Tam anlamıyla forkliftin tüm özelliklerini barındırmıyor olsa da depolarda kullanılan istif makineleri; transpalet, stacker, reachtruck, dar koridor istif makinası, sipariş toplama makinası ve forklift olarak da sayılabiliyor ve isimlendirilebiliyor.

İstif makinasını birkaç gruba ve çeşide ayırabiliriz; manuel istif makinası, yarı akülü istif makinası, transpaletler, stackerler, reachtruck, denge ayaksız istif makinası

1 - Manuel İstif Makinası

Yürütme, indirme, kaldırma gibi işlemleri yapar. El ile kullanılan istif makinalarındandır. Makinanın kullanımı tamamen operatörün gücüyle yapılır. İnsansız taşıma araçlarından değildir, burada insan gücü kullanılır. Kaldırma hidrolik olarak el ile yapılır. Yürüme de yine kullanıcı tarafından itilerek yapılır. Aslına bakarsanız manuel istif makinaları kullanımı kolay makinalardır. En uygun istif makinası kategorisindedir çünkü fiyat aralığı bakımından diğerlerine göre daha düşük maliyetlidir. Yoğun çalışmayan işletmelerde, aşırı yüklerin bulunmadığı alanlarda görev yapar. Yük kaldırma kapasiteleri 500 kg ile 1000 kg ya da maksimum 1500 kg civarındadır. Kaldırma yükseklikleri de 1 m ya da en fazla 3 metredir.

2 - Yarı Akülü İstif Makinası

Yarı akülü istif makinalarında yürüme işlemi yine operatör tarafından yapılır. Manuel istif makinası ile akülü istif makinası arasındaki fark; akülü istif makinalarında kaldırma ve indirme işleminin şarj edilebilir bir motor aracılığı ile yapılmasıdır. Yürüme yine kullanıcı tarafından itilerek yapılır ancak kaldırma akü / elektrik gücü aracılığı ile olur. Hızlı ve kolay bir makinadır. Ürünler kaldırılırken insan gücü kullanılmaz. Makinanın üzerinde bir buton bulunur ve bu düğme sayesinde otomatik olarak kaldırma indirme işlemi gerçekleşir. Yürüyüş mesafesinin az olduğu işletmeler için ideal bir makinadır diyebiliriz.

3 - Transpaletler

İnsan kontrollü, yaya ya da motor gücüyle çalışan, paletlere yüklenmiş yükleri hidrolik pompa gücüyle kaldırarak kolay taşınmasını sağlayan makinalardır. Yatay olarak çalışırlar. İki çataldan oluşur. Paletlerin üzerindeki boşluklara bu çatalların girmesi ve çatalların yukarı doğru kaldırılması ile çalışır. Transpaletler itilerek değil çekilerek kullanılır bu nedenle ani dönüşlerden kaçınılması gerekir. En sert koşullarda, ağır iş döngülerinde ve aşırı çalışma koşullarına sahip işletmelerde kullanılır genelde. Limanlarda örneğin. Düşük maliyet sunar ancak tam yük kapasitede yük taşır. Kaya sağlamlığında güvenilirlik sağlarken uzun ömürlü olması bakımından tercih sebebi olur.

4 - Stackerler

Stackerler da istif makinası çeşitlerinden biridir. Stackerler kullanıcının yaya olarak kullandığı makinalardır. Yükü belirli bir yüksekliğe kaldırmak için kullanılırlar. Hidrolik insan gücü ile çalışan, elektrikli ve akülü çeşitleri vardır. Reachtruck gibi klasik istif ekipmanlarına göre daha küçük bir istif makinasıdır aynı zamanda daha ekonomiktir. Buna karşın, çıkabildiği maksimum yükseklik daha düşüktür tabi. Stackerler de operatör için kabin olmadığını da belirtelim. Yukarıda sözünü ettiğimiz gibi operatör, makinayı yaya olarak kullanır.

5 - Reachtruck

Reachtruck’lar uzun yüklerin yanı sıra normal paletlerin, konteynırların taşınması için de kullanılır. Operatör kabini bulunur. Ayarlanabilir koltuk ve direksiyon simidi ile rahat bir çalışma pozisyonu sağlar. İstifleme makinası ayak pedalına basılırsa sürülebilir. Kumanda kolları vardır. Hızlı sürüş, yüksek kaldırma hızı ve yüksek çalışma verimi sağlar.

6 - Denge Ayaksız İstif Makinası

Yük taşımak ve istifleme yapmak için kullanılan bu makinalar akü ile çalışır. Genellikle çalışma alanları; depolar, süpermarketler, kimya tesisleri gibi alanlar olabilir. Operatöre konforlu bir sürüş sağlar. Kapasitesi 1000 kg ile 2000 kg arasındadır. Yaya ya da ayakta kullanılabilir.

Güven ve hızının bir arada olduğu istif makinalarına ait tüm teknik detayları sitemizde Makliftsan İstif Makinaları kategorisinde bulabilirsiniz. Kategoriye gitmek ve istif makinalarının teknik özelliklerini incelemek için linke tıklayabilirsiniz.

https://www.makliftsan.com.tr/urunler/istif-makinalari