Forklift Satın Alırken Sormanız Gereken Sorular

Forklift Satın Alırken Sormanız Gereken Sorular

Forklift ya da istifleme makinası alırken dikkat edilmesi gerekenlere dair kaleme aldığımız yazımıza öncelikli olarak; çalışma şekli, kaldırılacak malzemenin özelikleri ve iş akış süreçlerinin forklift seçiminde üst sıralarda yer alan maddelerden olduğunu söyleyerek başlayalım. İşletmeler daha çok “iş görsün” mantığı ile yaklaşıp düşük bütçe ile çok iş kotarmanın daha doğru olduğu görüşünde olabilirler. Halbuki yetersiz bilgiyle sadece maliyeti düşük tutma hedefli birtakım alımlar yaparak kar etmek bir yana dursun büyük oranda zarar görebilirler. İşte bu noktada forklift seçiminde dikkat edilmesi gerekenleri aktaracağız şimdi size. Forklift satın alırken en sık yapılan hata ihtiyacı doğru tespit etmemekten kaynaklanır. İhtiyaca yönelik değil maliyete yönelik seçimler yapıldığı için de olumlu sonuçlanmaz bu alımlar. “Büyük olan her işi görür” mantığı ile yapılan alımlar, malzeme ve mekâna ters düştüğü zaman tüm hesapları değiştirebilir. Detaylara geçmeden önce forklift satın alırken dikkat edilmesi gerekenleri birkaç madde altında toplayalım.

  • ·Forklift ya da istif makinasını büyük seçmeniz işinizi her yönden göreceği anlamına gelmez. Forklift’lerin büyük olması daha çok malzeme taşımanıza olanak sağlar diye bir kural yoktur. Buradan önemli olan taşıdığınız malzeme ve çalışma alanıdır.
  • ·Çalışma alanı ve taşınacak malzeme, forklift seçimini doğrudan etkiler. Örneğin dar ve havalandırma sorunu olan bir mekânda sırf yakıttan kar etmek için LPG’li forklift makinası kullanılması uygun değildir.
  • ·Taşınacak paletlerin yoğunluğuna göre forklift seçimi yapılması gerekir. Her bir forklift’in kapasitesi farklıdır bu nedenle bir tane almanız tüm işleri ona yüklemeniz anlamını taşımaz. Kendi içinde özelliklerine göre değişen forklift’ler taşınacak malzeme ile birebir ilişkilidir.
  • ·Özellikle işletmeler için bütçe önemli bir detay. Sadece iş görsün diyen forklift maliyetini düşük tutmak uzun vadede kar getirmeyebilir. Çünkü düşük maliyetle aldığınız forklift size uygun olmayabilir. Burada dikkat etmeniz gereken işe yararlılığıdır ki bunun için de önceden bir tespit çalışması yapmanız önerilir. Neyi, ne amaçla aldığınızı bilmeniz forklift alırken sizi kara geçiren önemli faktörlerden biri olacaktır.

Forklift Seçiminde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Forklift seçiminde dikkat edilmesi gerekenleri birkaç başlık altında ele alalım. Bunlardan ilki motor tipi. Forklift çeşitleri genelde akülü (elektrikli) ve dizel çerçevesinde değerlendirilir. Elektrikli forklift ya da dizel forklift arasında karar verirken tamamen çalışma alanınız ve taşınacak malzeme göz önünde bulundurulmalıdır. Bazı sektörlerde elektrik enerjisi ile çalışan akülü forklift kullanımı daha uygunken bazı sektörlerde dizel forklift kullanılır. Eğer çalışma alanınız, egzoz gazı emisyonunun oluşturduğu olumsuz etkileri tolere edemeyecek gibiyse bu durumda dizel forklift sizin için uygun değildir. Forklift tipi, forklift çeşidi ve forklift seçimi yaparken avantaj ve dezavantajlara göre bir ayrım yapılmalıdır.

Forklift Seçiminde Tonajın Önemi Nedir?

Tonaj, forklift ya da istif makinasının kapasitesini gösterir. Güvenli ve hızlı bir çalışma sağlamak için dikkat edilmesi gerekenlerden biri de forklift makinasının tonajıdır. Forklift seçiminde tonajı tespit etmek için malzemenin fiziksel özellikleri ve taşıma şekli önemli detaylardandır. Paletli ya da ataşmanlı olmak üzere iki tip taşıma yöntemi vardır. Yükün kaldırılacağı yükseklik ve fiziksel değerleri forklift seçimini doğrudan etkiler. Forklift tonajını belirlerken bu bahsettiğimiz fiziki değerleri göz önünde bulundurmanız gerekir.

Forklift Asansör Seçimi;

Forklift asansörleri tripleks ya da standart ölçülerdedir. Standart asansörler genelde 3.30 dolaylarına çıkarken tripleks asansörler 7 m’ye kadar ulaşabilir. İçlerinde daha az kaldırma seviyesi olan tripleks asansörler de vardır ancak maksimum kaldırma seviyesini 7 metre olarak söyleyebiliriz. Peki forklift seçiminde asansörün önemi nedir? Forklift asansör seçiminde tavan yüksekliği ve kapı geçişleri önemlidir. Kapı geçişleri işlemelerde karşılaşılan engellerden biridir. Genelde düşük seviyede olduğu için forklift geçişlerine engel olur. Forklift seçerken mutlaka yükseklik kontrolü yapmanızda yarar var.

Forklift Lastik Seçimi;

Forklift seçiminde forklift lastiği belki de en önemli noktalardan biri olarak karşımıza çıkar. Makinanın kullanılacağı zemin yapısı birebir etki eder. Çalışma sahasının zeminine bağlı olarak havalı ya da dolgu lastik kullanılabilir. Dış mekanlarda yapılan çalışmalarda genelde zemin düz değildir ve zeminde kalıntılar vardır. Bu nedenle havalı forklift lastiği seçilebilir. Havalı forklift lastikleri daha çok dizel forklift’lerde kullanılır ki zaten dış alanlar dizel forklift kullanımına da uygundur. Ancak havalandırmanın düzgün olmadığı özellikle patlama riskinin yüksek olduğu yerlerde dolgu lastik kullanımı daha doğru bir seçim olacaktır.

Forklift Seçimi Yapılırken Sormanız Gereken Sorular

Forklift ya da istif makinası satın alırken sormamız gereken birkaç soru var. Bu sorulara verilecek yanıtlar zaten sizi doğru forklift’e yönlendirecektir. İşte o sorulardan birkaçı…

1 - Mevcut malzeme ve iş ortamı için bu forklift uygun mudur?

2 - Alan kullanımı için uygun mudur?

3 - Forklift ne kadar yakar?

4 - Standart forklift ölçüleri bizimle uyumlu mudur?

5 - Forklift yakıt tüketimi nedir?

6 - Forklift saatte ne kadar yakar?

7 - Forklift kaç tondur?

8 - Forklift asansörü bizim için uygun mudur? Örneğin kapı girişleri engel teşkil eder mi?

9 - Forklift, malzememizi karşılar mı? Malzememizin fiziksel özellikleri ile alacağımız forklift uyumlu mudur?

10 - Çalışma sahamız için gereken forklift lastik tipi nasıl olmalıdır?

11 - Elektrikli forklift mi yoksa dizel forklift mi işimize daha çok yarar?