Forklift Operatörleri için Güvenlik İpuçları

Forklift Operatörleri için Güvenlik İpuçları

Forklift güvenlik kuralları, forklift ISG yönetmeliği, forklift kullanma talimatı derken karşımıza bol miktarda talimat ve kural çıkıyor. Konu insan sağlığı ve güvenliği olunca alınan önlemler ikiye, üçe, dörde ve daha fazlasına katlıyor haliyle. Forklift kazaları nelerden kaynaklanır başlıklı yazımızda olası kaza nedenlerini kaleme almış ve alınması gereken güvenlik önlemlerinden bir miktar bahsetmiştik. Bu yazımızda işin yüzey değil derinine iniyor ve forklift operatörlerinin uyması gereken güvenlik talimatlarını maddeler halinde veriyoruz.

https://www.makliftsan.com.tr/blog/forklift-kazalari-neden-kaynaklanir

Forklift Operatörleri için Güvenlik Kuralları

Forklift makinası gibi pek çok iş makinası; güvenlik kurallarına uyulduğunda ve ilgili prosedürlere sadık kalındığında, işleri kolaylaştıran en büyük yardımcılardan biridir. İSG kurallarına uyulmadan, operatörlük belgesi olmadan kullanılan iş makinalarının saçtığı tehlikeler hayati boyutlarda olabilir. Dilerseniz önce İSG kurallarından bahsedelim; forklift isg yönetmeliği nedir kısaca değinelim. İş Ekipmanları Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’ne göre forklift muayeneleri yılda bir kez mutlaka yapılmalıdır. Tüm çalışanlar forklift ile çalışmanın tehlikeleri hakkında eğitilmeli ve bu doğrultuda gerekli güvenlik önlemleri alınmalıdır. Forklift operatörlerinin, “Forklift Operatörü Sertifikası” alması şarttır. Yönetmelikte yer alan maddeler iş güvenliği, insan sağlığı hakkında koruyucu öğeler içerir.

Forklift Operatörleri için Forklift Güvenlik Önlemleri

Yönetmelikler, kullanma talimatlar, kurallar derken karşımıza çıkan her madde insan sağlığını, can güvenliğini ve iş güvenliğini korumak üzere şekilleniyor. Forklift kullanımı, iş hayatında özellikle insan gücünün yetmediği noktalarda elzem ancak güvenlik talimatları yerine getirilmez ise bir o kadar da tehlikeli olabilir. Peki operatörler için forklift güvenlik önlemleri nelerdir, gelin maddeler halinde göz atalım.

  • ·Forklift operatör belgesi ile başlayalım. Herhangi bir çalışan forklift operatörü olamaz. Mutlaka ilgili eğitimleri tamamlamış ve sertifika almaya hak kazanmış olmalıdır. Forklift operatör belgesi dizel, elektrikli ya da LPG’li tüm forkliftler için alınması gerekir. Forklift ehliyeti hakkında detaylı bilgi için TIKLAYIN. https://www.makliftsan.com.tr/blog/forklift-ehliyeti-nedir
  • ·Forklift kullanırken emniyet kemeri takılması zorunludur ve bu kemer makinanın çalıştığı her an takılı olmalıdır. Forklift kazaları nedenlerinden biri aşırı ve dengesiz yük sonucu forkliftin devrilmesidir. Takılan emniyet kemeri böyle bir risk durumunda operatörü koruyacaktır.
  • ·Hız limitlerine uyulması bir başka önemli konudur. Forklift kazalarının büyük bir kısmı yayaların sebep olduğu kazalar. Çalışma alanlarında her yerden insan çıkabilir. Eğer forklift hızı doğru ayarlanırsa, olası tehlikeler de aza inmiş olur.<
  • ·Forklift dengesine çok dikkat edilmesi gerekir. Yükleme yapılırken, yükün biraz arkada doğru olması önemli bir detaydır. Durma sırasında öne devrilme riski azalacaktır böylelikle. Yükü en doğru şekilde konumlamak için yük çizelgesi kontrol edilmelidir.
  • ·Yükleri yukarı ya da aşağı hareket ettirmeden önce forklift makinasının tamamen durduğuna emin olmanız gerekir. Forkliftler belirli bir taşıma kapasitesine sahiptir. Bu kapasiteden fazlası devrilmelere ve yaralanmalara yol açar. Bu nedenle mutlaka doğru yük konumlaması yapılmalıdır.
  • ·Forklift operatörü baget takmalı mıdır? İşte bu soru sık sorulan sorulardan. Baget, iş sahasının her yerinde hayat kurtarır. Forklift makinasının içinde belki bagete gerek olmaz diye düşünülebilir ancak bu durum taşınan yükün cinsine göre değişiklik gösterir. Eğer taşınan yük ve çalışma alanı, baget gibi kişisel koruyucu donanımlarını gerektiriyorsa mutlaka takılmalıdır.
  • ·Forklift kullanımında yapılan hatalardan genelde çatal kullanımından kaynaklanır. Çalışma tamamen bittiğinde çatallar yere indirilmelidir. Tüm sistemler kapatılmalı ve fren sistemi açıklamalıdır. Forklift hiçbir koşulda çalışır halde bulunmamalıdır. İş bitiminde tüm sistemlerin kapatılması önemlidir.
  • ·Forklifti operatör koltuğuna oturmadan kullanmayın ve kollarınızı, bacaklarınızı ve başınızı operatör kabininden dışarı çıkarmayın. Özellikle el ve ayaklarınızı operatör asansöründen uzak tutun ve dikkat edin.
  • ·Forklift kullanırken bol kıyafetler giymekten kaçının. Mümkünse tek parça tulum giymeniz önerilir.
  • ·Forklift kullanımı bittikten sonra genel bir kontrol yapılmasında yarar var. Olası arızalar, sıkıntılar, forklift gereçlerinin kontrolü gibi detaylar önemlidir. Böylece bir sonraki kullanım için forklift hazır hale gelir.