Forklift Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Forklift Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

İnsan gücünün yetmediği yerlerde panik butonu çağrısının en hızlı yanıtı olabiliyor forklift. Tonlarca ağırlık, istiflenmesi gereken onlarca ürün ve bütün bunlarla yarışan zaman derken her bakımdan iyi bir çözüm ortağı niteliğinde. Forklift alırken “maksat iş görülsün” mantığı olunca astarı yüzünden pahalıya geldiği gibi bir de işinizi görmemesi işin tuzu biberi olabiliyor. İşte bu gibi durumlarda forklift hakkında bilgi sahibi olmak hem paradan hem zamanda tasarruf etmemize olanak sağlıyor. Forklift tavsiye ile değil ihtiyaca yönelik alınmalı ki işe tam anlamıyla yarasın. Peki nedir bu ihtiyaç meselesi? İşte bu noktada öncelikle forklifti alma amacınız giriyor devreye. İhtiyaç duyduğunuz forklift modelini tespit ederken; çalışma şekli, kaldırılacak malzemenin özellikleri, ağırlığı, iş akış süreci, malzemenin içinde yer alan maddeler, çalışma yapılacak yerin zemini gibi başlıklar önem arz eder.

Yapılan en büyük hatalardan biri, itiraf edelim ki kısıtlı bütçenin azizliğine uğramak! Yetersiz bilgi, profesyonel olmayan düşünceler ve “işe yarasın da nasıl olursa olsun” mantığı zaman zaman değil çoğu zaman hüsranla sonuçlanabiliyor. Ticari kaygılar, ihtiyaçların karşılanmadığı hatalı forklift alımlarını doğuruyor bir bakıma. Forklift alırken en sık yapılan hatalardan biri büyük ebattaki forklift’in daha çok işe yarayacağı düşüncesi. Peki doğru forklift’i nasıl seçeriz, forklift alırken neleri göz önünde bulundurmalıyız şimdi gelin bu maddelere yakından bakalım.

1 - Kaldırılacak Yükün Minimum ve Maksimum Ağırlıkları Ne Kadar?

Forklift makinasının asıl amacının yük taşımak olduğunu düşünürsek makine alımında ilk dikkat etmemiz gereken unsurun ağırlık olduğu gerçeği ile karşılaşıyoruz. İyi ki de karşılaştık çünkü yük ağırlığı forklift seçiminin belki de en önemli parçası. Öncelikle dikkat etmemiz gereken nokta şu; forklift kaldırma tonajı, seçtiğimiz yükten daha büyük olmalı. Eğer 2 tonluk bir yük varsa seçim yapacağımız forklift makinasının 2 tondan fazla olması gerekir. Böylece denge sorunları aza iner ve bu indirip kaldırma yarışı eşit şartlarda devam eder! Yük dengesine dikkat edilmesi aynı zamanda yakıt için de bir tasarruf bir anlamda. Örnek ile açıklayalım yine. Eğer 1 ton ya da 1 tonun altındaki ağırlıkları sürekli olarak taşıyorsanız bu durumda 3 tonluk bir makine tercih edebilirsiniz. Böylece uzun vadede yakıt olarak daha yüksek maliyetlerle karşılaşmamış olursunuz. Buna sürümden kazanma diyebilir miyiz? Aslında evet. Bir anlamda uygun tonajda forklift seçimi size uzun vadede yakıt tasarrufu sağlayacaktır.

2 - Kaldırılacak Yükün Ebatları Nedir?

Yükün ağırlık merkezinin doğru hesaplanması, kaliteli bir iş çıkarılmasını sağlar. Yük ebatı ile forklift tonajı doğru orantıda ilerler. Çok geniş yükler ya da yer kaplayan malzemeler, forklift’in görevini tam olarak yapmasına engel olabilir. Yükselirken yükler devrilebilir ya da forklift’te denge kaybı olabilir. Yük merkezi oranı, forklift alırken dikkat edilmesi gereken noktalardandır. Yük hafif olsa dahi doğru bir dengeleme merkezi olmaz ise devrilebilir. Bu da yalnızca yüklerin hasar görmesine değil aynı zaman vakit kaybına da neden olur; iş güvenliği ve iş sağlığında oluşturacağı olumsuz durum da cabası!

3 - Forklift Motor Seçimi Nasıl Olmalı?

Forklift makinası seçiminde genelde, akülü yani elektrikli ve dizel olarak iki farklı enerji kaynağı ile çalışan motor tipi öne çıkar. Öncelikle motor seçimini iyi yapmanız gerekir ki bu da yine ihtiyaçlarınız ile şekil alır. Bazı sektörlerde motor tipi seçimi zorunlu olabiliyor. Yani sektörel sebepler ve çalışma alanı bakımından izin verilen tek forklift tipi akülü forklift olabiliyor bazı işletmelerde. Özellikle tüplü forklift tehlikeleri hayati boyutta olabiliyor. LPG tüpü ile çalışan forklift’ler açık alanlarda kullanılmak üzere imal edilir. Kapalı alanlarda kullanımı büyük riskler doğurur. Kuşkusuz en büyük risk patlama riski. LPG’li forklift makinalarının yanında ateşli işlemler yapılmamalı, kıvılcım ve açık ateş olmamalı. Ayrıca makinanın düzenli olarak sızdırmazlık kontrollerinin yapılması ve bakımının aksatılmaması önemlidir. 
Bu ara bilginin ardından kaldığımız yerden motor seçimine devam edelim. Akülü forklift’ler ve dize forklift’ler arasından avantajlar ve dezavantajlar kıyaslanırken işletmenin çalışma alanını önem kazanır. Her işletmenin kendi şirket kuralları, özelikleri ve ihtiyaçları var. Forklift tipi seçilirken bu ihtiyaçlara yönelik seçimler yapılmalı ve dahası çalışma alanı ve sektöre uygun olmalı elbette.

4 - Forklift Asansörü Nasıl Olmalı?

Belki de en dikkat edilmeyen ya da önceliği sonlara bırakılan seçimlerden biri; asansör seçimi. Forklift asansör seçimi yaparken maksimum istif seviyesi, minimum tavan yüksekliği ve kapı geçişleri dikkat edilmesi gereken noktalardandır. Genelde triplex ve standart olmak üzere iki farklı asansör seçeneği ile karşılaşırız. Standart asansör seviyesi genelde 3,30 civarı iken, triplex asansörler 7 m seviyesine kadar çıkabiliyor. 
Standart forklift asansörleri açık alanda kullanılıyor genelde. Triplex asansörler konteyner gibi alçak tavanlı yerlerde ve yüksek seviyeye istif gerektiren durumlarda tercih ediliyor. Forklift alırken yapılan asansör seçiminde en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan biri kapı geçişler. Forklift yükü alsa da yüksüz de olsa kapı geçişleri her zaman bir engel niteliğinde olabilir. Bu nedenle kapı girişleri iyi hesaplanmalı ve forklift yüklü ya da yüksüz bu eşiklerden rahatça geçebilmeli.

5 - Forklift Çatal Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

Doğru çatal seçimi hem ürünlerin hem forklift makinasının hem de alt yapının hasar görmesini engellemeye yardımcı olur. Forklift seçerken çatal seçimi de bu nedenle önemlidir. Doğru çatalı daha doğrusu ihtiyaçlarınıza yanıt verecek çatalı seçerken şu soruları sorun; forklift’in kapasitesi nedir, ne tür bir çatala ihtiyaç var, çatal taşıyıcı ne kadar yüksekte, çatal uzunluğu nedir? Bazı işletmelerde forklift’lerin ekstra çatallarla donatılmasına ihtiyaç duyulur. Örneğin kaymayı önleyici kaplama, şok emici pedler, teleskopik çatallar gibi ekstra donanımlara ihtiyacınız var mı? Bunları da göz önünde bulundurmakta fayda var.

6 - Lastik Seçimi Nasıl Olmalıdır?

İşte bu noktada zemin girer devreye. Yazımızın başında forklift seçiminin, kullanılacak alan ile doğru orantıda olduğundan bahsetmiştik. Forklift lastik seçimi yapılırken makinanın kullanılacağı zemin yapısına dikkat etmeniz gerekir. Havalı lastik ya da dolgu lastik olmak üzere iki seçenek çıkıyor karşımıza. Havalı forklift lastikleri için sizi dışarı alıyoruz zira bu tür lastikler genelde dış alanlarda ve zeminin çok da düz olmadığı yerlerde kullanılıyor. Zeminde engebe varsa, kasisler varsa genelde havalı lastik tercih ediliyor. Dizel forklift’lerde genelde havalı lastik kullanılır. Havalı lastik adı üstünde “havalı”. Bu nedenle patlama riski taşır. Eğer bu risk fazlaysa dolgu lastik kullanmak daha doğru bir seçim olabilir. Dolgu lastik için dış alanlara gerek yoktur; iç alanlarda, düzgün zeminlerde kullanılabilir. Genelde akülü forklift’lerde tercih edilir dolgulu lastikler. Bu arada bir de iz bırakmayan dolgu lastik seçimi var. Bu lastik tipi fren ya da manevralar sırasında yerde lastik izi bırakmıyor böylece zemin temiz kalıyor. Büyük fabrikalarda genelde performans kadar forklift’in “temiz çalışması” da önemli olabiliyor. Bu nedenle zeminde iz bırakmayan lastik tipleri önemli olabiliyor. Lastik seçimi en az diğer seçimler kadar önem arz eder. Çünkü iş güvenliği bakımından önemlidir. Ayrıca performans, verimlilik, tasarruf ve iş akışı bakımından da önemlidir. Yanlış lastik seçimi iş akışının aksamasına neden olabilir ve pek çok riski de beraberinde getirebilir.

Forklift alırken dikkat edilmesi gereken konulardan biri de ataşman seçimi. Forklift’ler sadece paletli yükleri değil büyük kâğıt rulo ya da pamuk balyası gibi özel yükleri de istifleyebilir. Bu nokta ataşman adı verilen, ön tarafa bağlanan özel aparatlara gerek olabilir. Bu ataşmanlar, hidrolik gücü forklift’ten alabilir ve yükü sıkarak kaldırabilir, döndürebilir ve bazı manevralar yapabilir. Bu hareketler için forklift makinasının içine de ek parçalar takmak gerekir. Forklift alırken ataşman seçimine de dikkat etmeniz gerekir.

Yukarıda sözünü ettiğimiz tüm maddeleri göz önünde bulundurduğumuzda 2 başlık öne çıkıyor diyebiliriz; çalışma alanı ve ihtiyaçlar. Maliyetten tasarruf etmek, bazı ek giderleri düşürmek elbette her işletmenin istediği bir şey olabilir ancak bazı ticari kaygılar ileride büyük kayıplara da yol açabiliyor. Doğru amaca yönelik, doğru alımlar ile hem zamandan hem paradan tasarruf edebilir; iş veriminizin artmasına yardımcı olabilirsiniz, işin sırrı yalnızca birkaç maddede gizli!