Ataşman Nedir? Forklift (Portif) Ataşmanı Nedir?

Ataşman Nedir? Forklift (Portif) Ataşmanı Nedir?

Forkliftleri sadece çatalları aracılığı ile paletli yükleri taşıyan ekipmanlar olarak sınırlamak doğru olmaz. Ataşman adı verilen çeşitli ekipmanlar ile çok daha değişik yükler indirilip, kaldırılabilir ve taşınabilir. Balya, torbalanmış çimento grupları, çöp kovaları ya da briket gibi aslında tek tek taşınabilen ve paketlenmemiş ürünler için de geliştirilen ataşmanlar vardır. Özellikle paletli malzemelerin taşınma operasyonlarını kolaylaştırarak daha hızlı ve güvenli hale gelmesine olanak sağlayan forkliftler, ilave ekipmanlar aracılığı ile paletli olmayan farklı malzemelerin taşınmasına da olanak sağlar. Forkliftlere ilave edilen bu ekipmanlara ataşman denir. Forkliftlere ilave edilen ataşmanların başında şunlar gelebilir; balya ataşmanları, kâğıt bobin ataşmanı, forklift döndürme ataşmanları ya da forklift döner ataşman, çoklu palet ataşmanı, tomruk taşıma ataşmanı, parke taşıma ataşmanı, briket ataşmanı, kaydırma ataşmanı, çekme itme ve varil ataşmanları, palet döndürücü, yük dengeleyici, kepçe, pota tutucu, uzatma, 3 yön hareketli çatal.

Forklift Ataşmanları Ne işe Yarar?

Gün geçtikçe artan ve yaygınlaşan forklift kullanımı, özel amaçlara yönelik ataşman kullanımını da yaygın hale getirdi. Forklift ataşmanları, yapılan işin daha emniyetli ve kısa zamanda yapılmasına yardımcı olur. Böylece düzgün istifleme için gerekli olan ortam da sağlanmış olur. Ataşmansız makinaların manevra kabiliyetleri sınırlı olabilir. Bu sınırlama yalnızca zaman kaybına yol açmakla kalmaz ekstra maliyet de çıkarır. Yani aslında forklifte ataşman almak ekstra bir maliyet gibi dursa da uzun vadede kar sağlar. Bunu şu şekilde açıklayabiliriz. Ataşmansız forklift makinaları ile sınırlı işlemler yapılabilir bu işlemler neticesinde fazla yakıt harcanır, zaman kaybı yaşanır ve lastik aşınması meydana gelir. Kullanılacak yer ve malzemeye göre çeşitlenen özel amaçlara yönelik ataşmanlar ile tüm işlemler daha emniyetli yapılırken zamandan da tasarruf sağlanmış olur.

Forklift Ataşmanları Nelerdir?

Forklift araçları birçok farklı parçadan oluşan özel iş gereçleridir ve pek çok avantajı beraberinde getirir. Forkliftlere eklenen her bir ataşman da avantaj sebebidir. İşletmeye uygun forklift seçerken dikkat edilmesi gerekenlerden biri ataşman seçimidir. Seçilen ataşman doğru zemin ve doğru malzeme ile birlikte anlamlanır. Forklift ataşmanı seçerken öncelikli dikkat etmeniz gereken hangi malzemeyi, hangi amaçla, hangi zeminde kullanacağınızdır ki bu benzer “hangi” sorularını forklift seçiminde de masaya yatırmıştık. Forklift seçiminde nelere dikkat edilmesi gerektiğini konu aldığımız yazımızı okumak için linke tıklayabilirsiniz. https://www.makliftsan.com.tr/blog/forklift-alirken-nelere-dikkat-etmek-gerekir

Forklift ataşmanları yukarıda saydıklarımız ile sınırlı değil elbette. Bunlara ek olarak; varil ataşmanı, briket ataşmanı, kilit taşı ataşmanı, itme üniteli ataşman, çatal kaydırıcı ataşman, 135 derece döner çatal, balya ataşmanı, beyaz eşya ataşmanı, rotator ataşmanı, çift palet ataşmanı gibi seçenekleri sayabiliriz. Şimdi gelin bu ataşmanlara ait detaylara inelim ve teker teker inceleyelim.

1 - Varil Ataşmanı

Sac, plastik varil ya da fıçı gibi yüklerinizi taşımada kullanılır. Varil ataşmanının özelliği bir ya da birden fazla yükü kaldırma kapasitesine sahip oluşudur. Yüklerinizi güvenle kaldırırken hızlı bir şekilde nakil sağlar aynı zamanda. Sadece varil gibi büyük yükler için kullanıma uygundur.

2 - Briket Ataşmanı

Hafif yapı duvar, asmolen, filigran ve benzeri gibi malzemelerin taşınması için uygundur. Briket ataşmanı ile malzemeler güvenli ve hızlı bir şekilde nakledilir.

3 - Kilit Taşı Ataşmanı

Özellikle beton gibi ürünler, taşınırken ekstra özen ister. Bu ürünlerin 4 taraftan yakalanması ve zarar görmemesi önemli bir ölçüdür. Kilit taşı ataşmanı ile beton ürünler zarar görmeden taşınır, güvenli ve hızlı bir şekilde nakledilir.

4 - İtme Üniteli Ataşman

Çimento, alçı ve benzeri gibi torbaların güvenle taşınması için itme üniteli ataşman kullanılır. Özel yapılmış palet ya da platform üzerinden ürünler alınır; palet, zemin, römork, kamyon ve benzeri gibi yerlerin üzerine güvenle konumlanır.

5 - Çatal Kaydırıcı Ataşman

En önemli ataşmanlardan biridir. Forklift kazalarının bir kısmı malzemelerin yükleme ve boşaltma aşamasında olur. Ya haddinden fazla ağırlık vardır ya da uygun ataşman seçimi yapılmamıştır. Çatal kaydırıcı ataşman sayesinde yük, doğru pozisyonda çalışır. Böylece sağa sola kaydırma sırasında yaşanan sıkıntılar aza iner ve malzemeler güvenle, hızlı bir şekilde taşınır.

6 - Balya Ataşmanı

Forklift ve balya kelimelerini sık sık yan yana duymaya alışığız. Uygun ölçüdeki ataşmanlar kullanılarak konteynerden boşaltma ya da konteynera yükleme gibi işlemlerin yapılması amacıyla kullanılır. Daha çok pamuk, kâğıt, karton ya da plastik gibi malzemeler içindir.

7 - Beyaz Eşya Ataşmanı

Değişken, güçlü, sağlam ve güvenilir kolları vardır. Bu kollar sayesinde ambalajlı ya da ambalajsız ürünleri güvenle ve hızlı bir şekilde taşır.

8 - Çift Palet Ataşmanı

Birden fazla paleti kaldırarak, hızlı ve güvenli bir operasyon sağlar. Çift palet ataşmanı özellikle birden fazla paletli ürünler için idealdir diyebiliriz.

9 - Rotator Ataşmanı

Bir diğer adı döndürme / çevirme ataşmanıdır. Rotator ataşmanı, patentli teknolojisi ve dizaynı sayesinde gerek standart gerekse de dökümhane tipi kullanıcılar arasında haklı bir üne sahiptir.